czwartek, 14 stycznia 2016

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/0/06/Gusano_luciernaga.png 
Świecące kałamarnice (Watasenia scintillans)
Musujące  kalmary znajduje się w oceanie na Zachodnim Pacyfiku na głębokości od 183 do 366 metrów (600-1200 stóp) i jest bioluminescencyjny. Każda macka ma organ photophore, który wytwarza światło. Kiedy błysnął, światło przyciąga małe ryby, kalmary, które mogą żywić.
 
Źródła: wikipedia.org
Ogromny skorupiak (Bathynomus gigantus)
przedstawiciele rodzaju Bathynomus żyją w oceanach na głębokości od 170 do 2140 m. Skorupiak ten osiąga aż 76 cm i waży 1,7 kg !!!!!!!
Tryb życia:
 padlinożercy w głębokomorskich bentonicznych środowiskach. Ze względu na niewielkie ilości pokarmu dostępne w ich środowisku są w stanie wytrzymać głodzone do ośmiu tygodni. Zaatakowane potrafią zwinąć się w kulkę podobnie jak ich lądowi krewni.

Źródła: wikipedia.org

Melanocetus johnsonii

Melanocetus johnsonii
-gatunek ryby głębinowej z rodziny Melanocetidae. Występuje we wszystkich oceanach na głębokościach poniżej 2000 m. Charakteryzuje się wybitnie zaznaczonym dymorfizmem płciowym: samice mierzą do 13,5 cm długości, samce do 28 mm. Samce nie są pasożytami samic, jak u niektórych przedstawicieli rzędu.
M. johnsonii jest drapieżnikiem, polującym na ryby dłuższe nawet niż ona sama. Opisano rybę z rodzaju Chauliodus liczącą około 24 cm długości w żołądku ryby M. johnsonii mającej 6,6 cm długości.
Gatunek jajorodny, ikra przypuszczalnie przemieszcza się swobodnie w toni wodnej otoczona galaretowatą, pęczniejącą substancją. Larwy planktoniczne, zwykle spotykane nie głębiej niż 100 m p.p.m.